Научен център за православна култура и изкуства „Свети Архангел Михаил“ – Шумен

 

 
Рейтинг: 3.00
(134)
За Научния център
За св. Арх. Михаил
НОВИНИ
† In memoriam
Състав на Научния център за православна култура и изкуства „Свети Архангел Михаил“
Kонференции
Книги
Презентации, изложби
Статии. Интервюта. Беседи
Художествена литература
Радиопредавания
Връзки


Свети места Из България Размисли Православен календар За контакти

Презентации, изложби / Представяне на сборника „Сънища и безсъници“ във Варна - 9 ноември 2012 г.

Представяне на сборника „Сънища и безсъници“ във Варна - 9 ноември 2012 г.
10.11.12 13:37

Представяне на сборника „Сънища и безсъници“ във Варна

 

На 9 ноември 2012 г. в салона на отдел „Изкуство“ към Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна (ул. „Ген. Паренсов“ № 3), беше представен сборникът Сънища и безсъници (В. Търново, „Фабер, 2011), който съдържа разширен, допълнен или редактиран вариант на доклади, четени на националната научна конференция под наслов „Сънищата на Пенчо Славейков и безсъниците на Пейо Яворов“. Конференцията беше организирана от катедра „История и теория на литературата“ и от Научния център за православна култура и изкуства „Свети Архангел Михаил“ към Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и проведена през юни 2007 година в Шуменския университет по повод 100-годишнината от излизането на стихосбирките „Сън за щастие“ на Пенчо Славейков и „Безсъници“ на Пейо Яворов (1907 г.).

Варненската среща откри и води г-жа Кристиана Димчева от Регионална библиотека „Пенчо Славейков“.

Участници в събитието бяха: проф. д.ф.н. Сава Сивриев (съставител и отговорен редактор на сборника), доц. д-р Страшимир Цанов, доц. д-р Младен Енчев – от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, д-р Надежда Цочева, д-р Ваня Колева.

Надежда Цочева обстойно и проникновено изложи същината и проблематиката на сборника. Тя посочи, че текстовете в сборника са диференцирани в няколко по-крупни кръга, в границите на които неизбежно се чете взаимно преливане на теми и въпроси, но и допълване, домисляне, или пък друг, различен поглед към предходно маркирания въпрос.

В различните изказвания беше отбелязано, че след относително автономната първа статия на Владимир Сабоурин (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“) – „Опитът на съня в модерността“, втората статия – на Сава Сивриев (Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“) – „Сънищата, безсъниците или симетрия на аксиологията“, въвежда основния корпус от текстове в сборника, като обговаря основните понятия от наслова на конференцията и на завършената книга, а също и разгръща проблеми, които се конституират, преосмислят и потвърждават от следващите статии. Гравитирайки около определени теми, следващите статии формират своеобразни двойки и могат да се определят като „близначни“ или съответно антиномични“. Става дума за текстовете на Пламен Антов (Институт за литература при БАН – София) – „Безсъници“ – между Аза и Езика. Пенчо Славейков – Яворов – Траянов“, и Николай Димитров (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“) – „Поезията като метатекст (Утопии и антиутопии в „Сън за щастие“ на Пенчо Славейков и „Безсъници“ на Пейо Яворов); на Калина Лукова (Бургаски свободен университет) – „Сънищата на Пенчо Славейков и безсъниците на Пейо Яворов, или за големите литературни сюжети на печата“, и Евдокия Борисова (Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“) – „1907-а: критически сюжети, критически метафори“; на София Ангелова (Бургаски университет „Проф. Асен Златаров) – „Измеренията на поетическия сън“, и Ваня Колева (Варна) – „За любовта-смърт, любовта-живот и „пътуването“ към покоя в „Сън за щастие“ на Пенчо Славейков“. Последните две статии в сборника: на Петър Трендафилов (Санкт-Петербургски университет) – „На Острова на Блажените, и Страшимир Цанов (Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“) – „Човекът и историята в „Хайдушки копнения“ на Пейо Яворов“, формират отделно звено, свързано с творчеството на Пенчо Славейков и Пейо Яворов, но не със „Сън за щастие“ и „Безсъници“.

Говорещите посочиха, че завършвайки чрез Историята и мястото на човека в нея, сборникът се връща към началото си – за Историята и Философията, но и за Сънищата и Безсъниците като друг тип съществуване. За деятелността и житейските реализации, но и за бездействието като бленуване и по-възвишен начин на духовно проявление. За живота във и чрез копнежа. За духовните стремления и волята за себенадмогване. И за завръщането в онзи истински, съкровен и свят Роден кът, в който Душата най-после намира пристан и се чувства спокойна, приютена, освободена.

Естествена част от разговорите за книгата „Сънища и безсъници“, за творчеството на Пенчо Славейков, Пейо Яворов и по-общо за кръга „Мисъл“ бяха представените от Емил Демирев и екип на Регионалната библиотека мултимедийно разработени библиографски указатели за Пенчо Славейков и Николай Лилиев.

Взаимно се размениха подаръци. От Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ за варненската Библиотека бяха подарени сборници с научни изследвания, инициирани и подготвени за печат от екипи на катедра „История и теория на литературата“ и конкретно на Научен център „Преславска книжовна школа“ с директор проф. д-р Веселин Панайотов и на Научен център за православна култура и изкуства „Свети Архангел Михаил“ с председател проф. д.ф.н. Сава Сивриев. Дар от Регионална библиотека – Варна, за Шуменския университет бяха отпечатаните библиографски указатели за Пенчо Славейков и Николай Лилиев.

Сред гостите на представянето имаше млади хора – ученици от варненските гимназии, учители по български език и литература, творци и граждани – почитатели на Словото.






Надежда Цочева.







Страшимир Цанов.







Младен Енчев.











Сава Сивриев.








Сава Сивриев и
Кристиана Димчева.
 

Книги
от катедра „История и теория на литературата“ на Шуменския
университет „Епископ Константин Преславски
“.










Кристиана Димчева.






 



Сава Сивриев и Кристиана Димчева.






Емил Демирев.

























 



Събитието в сайта на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна
 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.112